Bir Şirketin Başarısına Katkıda Bulunanlar

Bir Şirketin Başarısına Katkıda Bulunanlar

Bir şirket kurmak, her zaman riskli bir girişimdir. Önemli bir zaman, enerji ve para yatırımının garantili getirisi yoktur. İş danışmanlarına göre, çalışanları işe alan küçük işletmelerin yalnızca yarısı beş yıl sonra hala varlığını sürdürüyor. Yine de, bir şirketin başarısını artırmak için, yoğunlaşabilecekleri birkaç faktör vardır.

Bir Şirketin Önceliği Yenilikçilik Olmalıdır

İş kurmanın, en meşhur atasözlerinden biri, iyi bir girişimcinin pazarda bir boşluk bulup doldurması gerektiğidir. Tüm yeni şirketler, tüketicilere halihazırda sahip olmadıkları bir şeyi sunabilmelidir. Ürün, rakipler tarafından sunulan ürüne benziyorsa, teslimatının konumu veya pazarlaması gibi bazı unsurları yeni olmalıdır. Bir yenilik olmadan, tüketicilerin onu satın almak için, ikna edici bir nedeni olmayacaktır.

Pazarlama

Bir mal veya hizmet satın alan, bir müşterinin, ön koşullarından biri; var olduğunu bilmek ve onu satın almak için motive hissetmektirmektir. Başarılı olmak için, bir şirketin, doğru potansiyel tüketiciler grubunu; ürününden haberdar edebilmeli ve onlara neden satın almaları için ikna edici nedenler sunabilmelidir. Pazarlama, ön pencereye asılan bir tabeladan ülke çapında bir televizyon kampanyasına kadar sonsuz biçimler alabilir. Her şirket sattıkları şeye en uygun formu bulmalıdır.

Verimlilik

Başarıyı başarısız firmalardan ayıran ana faktörlerden biri verimliliktir. Birçok işletmenin, tek basamaklı bir kar marjı olduğundan, ayakta kalabilmek için; maliyetleri en aza indirebilmeli ve üretkenliği en üst düzeye çıkarabilmeleri gerekir. Nerede ve nasıl yapılacağını bilmek, bir işletmeyi ayakta tutmak için çok önemlidir.

Yenilikçilik

Piyasalar nadiren çok uzun süre sabit kalır. Tüketici talebi değişebilir, yeni rekabet gelişebilir ve tedarikçiler tekliflerini değiştirebilir. Bu, nispeten durgun endüstrilerde bile işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini bu değişikliklere uyacak şekilde uyarlayıp değiştirebilmeleri gerektiği anlamına gelir. Değişemeyen bir işletme kendini kısa sürede modası geçmiş bulacaktır.

Şirket Müşteri Servisi

Sonuç olarak, neredeyse tüm şirketler, hatta sadece ürün imal edenler bile, müşterilere hizmet etme işindedir. Belirli bir mal veya hizmet üzerinde tekel olan bu birkaç işletme dışında, tüm şirketler müşteri ihtiyaçlarına cevap vermelidir. İyi şirketler, potansiyel müşterilerinin ne istediğini belirleyebilen ve onlara sağlayabilenlerdir. Bir müşteri tabanını güvence altına aldıktan sonra, bu ilişkiyi sürdürebilmeli ve karşılıklı güven ve sadakat inşa edebilmelidirler.

Bir şirketin başarısına katkıda bulunan unsur konularına devam edeceğiz.

22 Aralık 2020No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir