Pazar Bölümlemesi ve Hedef Pazar

Pazar Bölümlemesi ve Hedef Pazar

İşletmeniz için pazarlama stratejisi üzerinde çalışırken, pazar segmentasyonu ve hedef pazar terimleriyle karşılaşabilirsiniz. İki terim, birbiriyle ilişkili ve aynı pazarlama sürecinin bir parçası olsa da, aynı değillerdir. Pazar bölümleme ile hedef pazar arasındaki nüansları ve farklılıkları anlamak önemlidir. Böylece, bunları işletmeniz için etkili bir şekilde tanımlayabilirsiniz. Pazar bölümleme pazarı demografik, coğrafi, davranışsal ve psikografik özelliklere göre farklı gruplara ayırma sürecidir. Hedef pazar işletmenin, belirli bir ürün veya pazarlama kampanyası için odaklandığı pazar segmentidir.

Hedef Pazar Bölümlemesiyle Başlamak

Hem pazar bölümlemesi hem de hedef pazar, işletmenin genel pazar stratejisinin önemli unsurlarıdır. Başarılı bir pazarlama stratejisi geliştirmek için şirketin, kimi hedeflediklerini belirlemesi gerekir. Hedef pazarları kurmanın yolu pazar bölümlemesidir.

Pazar bölümlemesi ile pazar bölümü arasındaki fark, birincisinin süreç, ikincisinin ise sonuç olmasıdır. Pazar segmentleri yaratmak için işin, pazar segmentasyonu sürecinden geçmesi gerekir. Pazar bölümlemesinin iş için bu kadar kritik olmasının nedeni, tüm tüketicilerin ihtiyaçlarını aynı ürünler ve mesajlarla karşılamanın zor olmasıdır. Tüketicilerin farklı ilgi alanları, ihtiyaçları, hedefleri, sevdikleri ve hoşlanmadıkları şeyler vardır. Bu nedenle işletmelerin özelliklerine göre tüketici gruplarına farklı şekillerde hitap etmeleri gerekir.

Pazarı Bölümlere Ayırma Yolları

Pazarı bölümlere ayırmanın birkaç yolu olsa da, bunlar dört ana gruba ayrılabilir:

Demografik: Bu, pazarı bölümlere ayırmanın en temel yoludur. İşletmeler tüketicileri yaş, cinsiyet, ırk, din, milliyet, meslek, gelir, aile durumu ve sosyal sınıfa göre gruplayabilir. Örneğin, bir işletme, çocuğu olan ve tam zamanlı bir ofiste çalışan 19 ila 35 yaş arasındaki kadınları hedefleyebilir.

Coğrafi: Bir tüketicinin yaşadığı yer, ilgi alanlarını ve satın alma alışkanlıklarını etkiler. Coğrafi olarak bölümlere ayırırken, işletmeler konuma, iklime, nüfus yoğunluğuna ve bölgenin büyüklüğüne göre gruplanır. Örneğin, bir işletme, oldukça yoğun şehirlerde sıcak iklimlerde yaşayan veya Toronto, Kanada’da yaşayan kişileri hedefleyebilir.

Davranışsal: Bu segmentasyon türü, insanların ürünlere ve hizmetlere karşı davranış şeklini anlamayı içerir. Tüketicilerin ne gibi faydalar aradıklarından, bir markaya sadık olup olmadıklarından, ürünü ne sıklıkla kullanmayı planladıklarından; satın almaya ne kadar hazır olduklarından ve daha önce şirketten satın alıp almadıklarından etkilenir. Örneğin, bir işletme ürünü daha önce en az iki kez satın almış sadık müşterileri hedefleyebilir.

Psikografik: Bir tüketicinin yaşadığı yaşam tarzı, pazar bölümlemesinin önemli bir parçasıdır. Bir tüketicinin hobileri, fikirleri, tutumları, değerleri ve ilgi alanları, bir işletmenin pazarını nasıl bölümlere ayırabileceğidir. Örneğin, bir işletme, aileye ve topluma değer veren ve sevdikleriyle grup sporu aktivitelerinden keyif alan tüketicileri hedefleyebilir.

İşletmeniz için Segmentleri Değerlendirme

Bir işletme, pazarını başarılı bir şekilde çeşitli gruplara ayırdıktan sonra; her bir pazar segmentini değerlendirme ve takip etmenin finansal olarak sürdürülebilir olup olmadığını belirleme zamanıdır. Bir işletmenin ilgilendiği birkaç pazar segmenti olsa da; başarılı bir hedef pazar için yalnızca bir veya iki tanesi gerekli kriterlere sahip olacaktır.

Pazar bölümleme şirketlerinin örnekleri, fitness ile ilgilenen 45-60 yaş arası erkekler ve fitness ile ilgilenen 60-75 yaş arası erkeklerdir. Her iki grup da fitness ile ilgilenirken, her bir pazar segmentindeki grupların yaşları büyük ölçüde değişir. Bu durum ilgi, istek ve ihtiyaçlarını etkileyecektir. İşletme fitness ekipmanı satıyorsa, bu gruplardan yalnızca birini hedefleyebilir. Bu nedenle; hangisinin yatırımlarından en iyi getiriyi sağlayacağını görmek için her bir segmenti değerlendirmeleri gerekir.

Pazar segmentleri için değerlendirme kriterleri şunları içerir:

Boyut: Pazar segmentinin, şirketin onları belirli mesajlar ve ürünlerle hedeflemeyi haklı çıkarması için yeterince büyük olması gerekir.

Benzersizlik: Pazar segmentinin, şirketin karşılayabileceği benzersiz ihtiyaçlara sahip olması için diğer segmentlerden önemli ölçüde farklı olması gerekir.

Erişilebilirlik: Pazar segmentine şirket tarafından iletişim ve dağıtım kanalları aracılığıyla kolayca ulaşılabilir olmalıdır.

Müşteri Kişisinin Yazılması

Bir işletme, potansiyel pazar segmentlerini değerlendirdikten ve hedef pazarını oluşturduktan sonra, bir müşteri profili geliştirmek önemlidir. Bu, hedef pazardaki ideal bir müşterinin satın alma ve ürünlere bakma şeklini etkileyen tüm önemli özelliklerini özetleyen hayati bir pazarlama belgesidir.

Müşteri kişiliği ayrıntılı olmalı ve dört bölümleme kategorisinin tümü hakkında bilgi içermelidir: demografik, coğrafi, davranışsal ve psikografik. Bu, işletmenin kime satış yaptıklarının kapsamlı bir resmini oluşturmasına yardımcı olur. Ayrıca, pazarlama veya ürün mesajlaşması üzerinde çalışan herkesin tüketicilerin ihtiyaçlarını; isteklerini ve hedeflerini hızlı bir şekilde anlayabilmesi için hızlı bir referans noktası sağlar.

Büyük Resmi Anlamak: Pazarlamanın 4 Unsuru

Pazar bölümleme yoluyla oluşturulan kapsamlı bir hedef pazarla, işletme hedef pazar stratejisini geliştirebilir. Pazarlama Karması olarak da bilinen dört P pazarlamanın kullanılması; işletmelerin tüketicilerine ulaşmak için güçlü bir temel oluşturduklarından emin olmalarına yardımcı olur. Pazarlama Karması şunları içerir:

Ürün: Hedef pazar ne istiyor ve neye ihtiyaç duyuyor?

İşletmenin, tüketicinin ne tür bir ürün veya hizmet aradığını belirlemesi gerekir. Ne tür sorunlarla karşı karşıyalar ve şirket bunları çözmeye nasıl yardımcı olabilir? İşletmenin ayrıca hangi rekabetçi ürünlerin mevcut olduğunu ve ürünlerini nasıl öne çıkarabileceklerini düşünmesi gerekiyor.

Fiyat: Hedef pazar ürün için ne kadar ödemek istiyor?

Ürünün onlar için değeri nedir?

Fiyatlandırma stratejisini geliştirirken rekabetçi ürünlerin nasıl fiyatlandırıldığını incelemek önemlidir. Ortalama fiyat aralığının çok dışında fiyatlandırma; hedef pazarın ürünün değerini görme şeklini etkileyebilir ve bu da olumsuz veya olumlu etkileri olabilir.

Yer: Hedef pazar bu tür ürünler için nereden alışveriş yapıyor?

Mağazada mı, internet’te mi, pop-up mağazalarda mı yoksa niş pazarlarda mı?

Satın alma deneyimini olabildiğince rahat hale getirmek önemlidir. Örneğin, hedef pazar öncelikle çevrim içi alışveriş yapıyorsa, e ticaret seçeneğinin olmaması satışları olumsuz etkileyebilir.

Promosyon: İşletme, ürünün faydalarını hedef pazara nasıl aktaracak?

İşletme tüketiciye ulaşmak için hangi medya kanallarını kullanacak? Son derece spesifik olan ve doğrudan tüketicinin ihtiyaçlarına hitap eden ürün konumlandırması geliştirmek önemlidir.

Entegre Pazarlama İletişimi Stratejisi Geliştirme

İşletmenin promosyon stratejisi, pazar bölümlemesinin ve hedef pazara ulaşmanın hayati bir parçasıdır. Hedef pazarın ne tür mesajlaşma ve araçlara yanıt verdiğini anlamak çok önemlidir. Entegre bir pazarlama iletişimi stratejisi geliştirmek ve tüm iletişimin uyumlu olmasını sağlamak; hedef pazarın her zaman şirketin ana hedeflerini tamamlayan tutarlı mesajlarla karşılaşmasını sağlamaya yardımcı olur.

Promosyonlarla hedef pazara ulaşmanın beş temel yolu şunları içerir:

  • Reklamcılık: Basılı yayınları, çevrim içi yayınları ve siteleri, arama motorlarını, sosyal medyayı, TV’yi, radyoyu ve reklam panolarını içerir.
  • Doğrudan pazarlama: Posta, e-posta veya telefon yoluyla yüksek düzeyde hedeflenmiş mesajlar göndermeyi içerir.
  • Kişisel satış: Potansiyel müşterilerle ilişki kurmanın harika bir yolu, bu, yüz yüze veya telefonla doğrudan bire bir satış yapmayı içerir.
  • Satış promosyonları: İndirimler, satın alma teşvikleri ve promosyon teklifleri belirli türdeki tüketicileri ikna edebilir.
  • Halkla ilişkiler: Bu, basın bültenleri, medya röportajları, topluluk katılımı ve sponsorluklar yoluyla işletmenin itibarını yönetmeyi içerir.
22 Aralık 2020No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir