Pazarlama Kavramlarının Üç Bileşeni

Pazarlama Kavramlarının Üç Bileşeni

Bir işletme sahibi olarak hedef pazarınızın, ihtiyaçlarını veya isteklerini karşılayan, bir ürün veya hizmet yaratmanın önemini biliyorsunuz. Pazarlama kavramı, belirli bir pazarlama ortamında rekabete dayanacak ürünler oluştururken, müşterileri hakkında düşünmeye teşvik ederek bu fikre odaklanır. Bunun, olmasını sağlamaya yardımcı olan pazarlama konseptinin üç bileşeni vardır.

Pazarlama ve Şirket Hedefleri!

Şirketinizin hedeflerini tanımlamak, pazarlama konseptinin temel bileşenlerinden biridir. Satışları artırmak, pazara yeni bir ürün tanıtmak, reklamcılık için yeni medyayı keşfetmek; çevrim içi mağaza açmak veya müşterileri elde tutmak olsun, yıl boyunca elde etmek istedikleriniz için bir plan yapın. Hedefleriniz, işinize yön vermenize ve odaklanmanıza yardımcı olur.

Spesifik olmalı: Yapmak istediğiniz şey hakkında genel açıklamalar yapmaktan uzak durun. Bunu uygun olduğu durumlarda, her hedefe zaman çerçevesi ve dolar tutarı atayarak gerçekleştirin. Bu taktikler, hedeflerinizin zamanında ve ölçülebilir olmasını sağlar. Belirlediğiniz hedefler, gerçekçi ve ulaşılabilir olmalıdır. Size yardımcı olması için önceki satışları ve pazar bilginizi kullanın.

Müşteri İhtiyaç ve İstekleri Nelerdir?

Müşteriler olmadan, işletmeniz satışlarda bir düşüş görecektir, böylece kapılarını kapatmak zorunda kalabilir. Bu nedenle pazarlama, hedef kitlenizi anlamanızın ardından onların ihtiyaçlarını ve isteklerini belirlemeye odaklanır. Onların, ihtiyaç ve isteklerini şirketinizin sunduğu veya sunmayı planladığı ürün ve hizmetlerle ilişkilendirin. Araştırma yaparak, müşteri ihtiyaçlarını ya da isteklerini öğrenin. Onlara epostayla anket gönderebilir, sosyal ağlarınızda veya şirket blogunuzda sorular sorabilirsiniz. Odak grupları düzenleyebilir veya telefonla kısa anketler yapmak için onları arayabilirsiniz.

Ürün veya Hizmet Sağlayın.

Hedef müşterilerinizin ihtiyaç ve istekleriyle somutlaşarak, hayatlarını iyileştirecek ürün veya hizmet sunun. Ürününüz onların rahatlamasına; zamandan ya da paradan tasarruf etmesine, enerjisini geri kazanmasına, daha verimli olmasına veya evlerini dekore etmesine yardımcı olabilir. Pazarlama kavramları konseptine uygun olarak, sunduğunuz ürün veya hizmet, hedef pazarınızın üyelerine bir memnuniyet düzeyi getirmelidir.

Geri Bildirimler Neden Önemlidir?

Geri bildirim, pazarlama konseptinin bir bileşeni olmasa da, her bileşeni işinize dahil edip etmediğinizi belirlemede önemli sayılacak yeri vardır. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ya da isteklerini öğrenmek için araştırma yaptığınız gibi taleplerini yerine getirip getirmediğinizi öğrenmek için onlarla tekrar iletişime geçin. Bu bilgiler siz, eski ürünleri yenilerken ya da yenilerini üretirken işletmeniz için ek hedefler geliştirmenize yardımcı olabilir.

22 Aralık 2020No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir