Pazarlama Kavramlarının Üç Bileşeni

Pazarlama Kavramlarının Üç Bileşeni

Bir işletme sahibi olarak, hedef pazarınızın ihtiyaçlarını veya isteklerini karşılayan bir ürün veya hizmet yaratmanın önemini biliyorsunuz. Pazarlama kavramı, belirli bir pazarlama ortamında rekabete dayanacak ürünler yaratırken, işletmeleri hedefleri ve müşterileri hakkında düşünmeye teşvik ederek bu fikre odaklanır. Bunun olmasını sağlamaya yardımcı olan pazarlama konseptinin üç bileşeni vardır.

Pazarlama ve Şirket Hedefleri

Şirketinizin hedeflerini tanımlamak, pazarlama konseptinin temel bileşenlerinden biridir. Satışları artırmak, pazara yeni bir ürün tanıtmak, reklamcılık için yeni medyayı keşfetmek, bir çevrimiçi mağaza açmak veya müşterileri elde tutmak olsun, yıl boyunca elde etmek istedikleriniz için bir plan yapın. Hedefleriniz, işinize yön vermenize ve odaklanmanıza yardımcı olur. Spesifik olmalı; Yapmak istediğiniz şey hakkında genel açıklamalar yapmaktan uzak durun. Bunu, uygun olduğu durumlarda her hedefe bir zaman çerçevesi ve dolar tutarı atayarak gerçekleştirin. Bu taktikler, hedeflerinizin zamanında ve ölçülebilir olmasını sağlar. Belirlediğiniz hedefler de gerçekçi ve ulaşılabilir olmalıdır. Size yardımcı olması için önceki satışları ve pazar bilginizi kullanın.

Müşteri İhtiyaç ve İsteği

Müşteriler olmadan, işletmeniz satışlarda bir düşüş görecektir ve sonunda kapılarını kapatmak zorunda kalabilir. Bu nedenle pazarlama, hedef kitlenizi belirlemeye ve ardından onların ihtiyaçlarını ve isteklerini belirlemeye odaklanır. Onların ihtiyaçlarını ve isteklerini şirketinizin sunduğu veya sunmayı planladığı ürün ve hizmetlerle ilişkilendirin.

Araştırma yaparak müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini öğrenin. Onlara anketleri e-postayla gönderebilir, sosyal ağlarınızda veya şirket blogunuzda sorular sorabilir, odak grupları düzenleyebilir veya telefonla kısa anketler yapmak için onları arayabilirsiniz.

Ürün veya Hizmet Sağlayın

Hedefleriniz ve müşterilerinizin ihtiyaç ve istekleriyle somutlaşarak, hayatlarını bir şekilde iyileştirecek bir ürün veya hizmet yaratın ve sunun. Ürününüz onların rahatlamasına, zamandan tasarruf etmesine, paradan tasarruf etmesine, enerjisini geri kazanmasına, daha verimli olmasına veya evlerini dekore etmesine yardımcı olabilir.

Pazarlama konseptine uygun olarak, sunduğunuz ürün veya hizmet, hedef pazarınızın üyelerine bir memnuniyet düzeyi getirmelidir.

Geri Bildirimler

Geri bildirim, pazarlama konseptinin bir bileşeni olmasa da, her bileşeni işinize dahil edip etmediğinizi belirlemede önemlidir. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini öğrenmek için araştırma yaptığınız gibi, taleplerini yerine getirip getirmediğinizi öğrenmek için onlarla tekrar iletişime geçin. Bu bilgiler, siz eski ürünleri yenilerken ve yenilerini üretirken işletmeniz için ek hedefler geliştirmenize yardımcı olabilir.

22 Aralık 2020 / by / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir